Випуск №3 проекту “Likbez: інформація як зброя”: Інформація як зброя в інформаційній війні

Соратник Гітлера А.Шпеєр на Нюрнберзькому процесі заявив, що за допомогою таких технічних засобів, як радіо і гучномовці, у вісімдесяти мільйонів людей було відібрано самостійне мислення. Пройшло 75 років і майже нічого не змінилося, за винятком того, що зараз головну скрипку в інформаційній війні грають не радіо і гучномовці, а телебачення та мережа «Інтернет». Тому можна сказати, що інформаційна зброя — це використання інформаційних технологій та інформації для руйнівного впливу на інформаційні системи і менталітет противника через усі доступні нам ресурси — телебачення та інтернет.
Так, у порівнянні зі звичайною, інформаційна зброя має цілу низку нових особливостей. Наприклад, інформаційна зброя має яскраво виражений наступальний характер, оскільки ефект інформаційного удару закладений в її превентивності. Наступальний характер інформаційної зброї багато в чому визначає обличчя інформаційної війни та дозволяє відразу визначити інформаційного агресора.
Вельми інноваційним чинником є та обставина, що довгострокова ефективність інформаційної зброї багато в чому пропорційно обернена до її агресивності: чим м’якіші та «гуманітарніші» методи інформаційного впливу, тим більш вони підступні та руйнівні в історичній перспективі. Комп’ютерні віруси діють безпосередньо й агресивно, але їх можна досить швидко та ефективно знешкодити. Вплив на емоції, почуття і думки людей підступно і непомітно руйнує соціум зсередини, і ці руйнування часто непоправні. Тому важливим фактором застосування інформаційної зброї є принцип її таємного, непомітного використання.
Нарешті серйозною перевагою інформаційної зброї багато експертів вважають її відносну дешевизну в порівнянні з іншими видами озброєнь, оскільки в неї не треба вкладати енергію для знищення противника. Передбачається, що противник має всі необхідні засоби для власного знищення, тому ефективність застосування інформаційної зброї полягає в тому, щоб «допомогти» противнику спрямувати наявні у нього засоби проти самого себе — створити ефект саморуйнування.
Наступний випуск присвятимо класифікації інформаційної зброї та на прикладах пояснимо як вона діє на реципієнта.
#Likbez_InfoWAR