Випуск № 19. Дезінформація як вірус, який вражає та маніпулює свідомістю мас

5 лютого в Російській Федерації на «Першому каналі» виходить в прямий ефір в прайм-тайм сюжет, в якому телеведучий цілком серйозно висуває теорію походження коронавірусу, пов’язуючи її з американським президентом.
«Як він називається? Коронавірус. Беремо слово «корона». Воно в основі і йде першим. Тому тут і розгадка. Чим у своєму попередньому житті займався Дональд Трамп – президент країни, головного суперника Китаю на світовій арені? Правильно: роздавав корони на своєму знаменитому конкурсі краси. Так що походження коронавірусу, а головне, цілі і завдання його використання стають абсолютно зрозумілими», – говорить ведучий.
Геополітичними мотивами прокремлівських ЗМІ сьогодні навряд чи можна когось здивувати. Проте у сюжеті, наприклад, також згадують про теорію, згідно з якою вірус вражає людей виключно монголоїдної раси.
В Росії дезінформація особливо помітна. Російські політтехнологи скористалися страхом і плутаниною навколо епідемії, щоб покласти провину на США, за чітко встановленою схемою попередніх російських дезінформаційних кампаній , що нагадує заговори КДБ часів епохи холодної війни, коли ВІЛ зображували у якості американської біологічної зброї.
Але російські ЗМІ та інтернет-сегмент – не єдине джерело поширення неправдивої інформації про вірус. Соціальні мережі, наприклад, відіграють у цьому процесі чималу роль, і кордонів вони, як відомо, не мають.
Проблема дезінформації навколо смертельного вірусу у тім, що вона може суттєво ускладнити боротьбу з ним. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила, що «тролі та теорії змови» суттєво підривають спроби його опанувати.
Швидке поширення раніше невідомого людству коронавірусу стало мішенню для дезінформації, «фейкових новин», спекуляцій та численних теорій змов. В Україні 20 лютого можна було побачити, як дезінформація стала причиною паніки та суспільного неспокою. Експерти вказують на те, що саме дезінформація щодо коронавірусу стала причиною протестів у Нових Санжарах проти приїзду евакуйованих з Китаю українців, жоден з яких на момент приземлення вірусу не мав. Небезпечне поєднання страху та «фейкових новин» про коронавірус призвело до насильницьких протестів в Україні попри те, що підтверджений тільки один випадок захворювання.
Ще одним прикладом зміни поведінки людей є масове скуповування продовольчих товарів. Наприклад, у Гонконгу на тлі паніки через спалах нового коронавірусу нападники із ножами вкрали 50 упаковок з рулонами туалетного паперу у співробітника служби доставки в супермаркет, про що місцева поліція повідомила 17 лютого.
ЗМІ повідомляли про те, що у лютому полиці супермаркетів у Гонконгу спустошені, люди масово скуповують туалетний папір, засоби для гігієни та основні продукти харчування.
Ще були фейки, які стосувалися посилок та фруктів з Китаю.Так, мережею Інтернет із початком поширення вірусу поширювалася інформація про можливе зараження від фруктів і особливо бананів, від цього фейку сталося подешевшання бананів на декілька днів. На початку лютого МОЗ України опублікувало спростування такого фейку.
Також багато хто також боявся забирати посилки, замовлені з Китаю поштою. Деякі користувачі соціальних мереж закликали не забирати замовлення, щоб не поширювати вірус. Проте ВООЗ не рекомендує жодних обмежень по торгівлі та переміщенні товарів з Китаю.
В Україні більше сенсу мають не пошуки вакцини від коронавірусу, а щеплення критичного мислення та медіаграмотності. Тому, щоб не постраждати від експертної фаховості користувачів Фейсбуку чи авторів телеграм-каналів та популярних соцмережних блогерів, варто черпати інформацію ЛИШЕ з офіційних джерел – сайти Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я та інших офіційних профільних джерел.

А поки попередні випуски читайте тут – #Likbez_InfoWAR