Випуск 18. OSINT як інструмент боротьби за правду

Якщо коротко охарактеризувати, то OSINT (Open Source INTellıgence – «розвідка з відкритих джерел») – це пошук інформації про людей, компанії, події та факти з використанням виключно відкритих джерел. В основному – це Інтернет та відкриті державні бази даних, наприклад Єдиний державний реєстр підприємств, організацій та установ. В цій діяльності немає нічого складного і кожен може використовувати її в комерційних або суспільно-корисних цілях, однак найбільшого успіху досягли фахівці в сфері інформаційної діяльності.
Ще в 1947 році відомий аналітик ЦРУ Шерман Кент стверджував, що в мирний час до 80% інформації, використовуваної політиками при прийнятті рішень, можна отримувати з відкритих джерел. Щоб довести свою точку зору, Кент запропонував п’яти професорам Йельського університету підготувати звіт про стан збройних сил США, чисельності бойових частин і з’єднань не нижче рівня дивізії, потужності військово-морського флоту і бойової авіації (з описами кораблів і літаків), дозволивши користуватися при цьому лише відкритими джерелами інформації. Робота тривала близько трьох місяців. У результаті вчені представили Кенту декілька сотень сторінок даних, що супроводжувалися 30-сторінковою узагальнюючою довідкою. Оцінка Кента була наступна: на 90 % звіт науковців відповідав дійсному стану речей. За іронією долі, ЦРУ негайно засекретило результати проведеної роботи, що отримала назву «Йельського звіту».
З 20 лютого 2014 року, дати, якою прийнято вважати початок російської агресії Росії проти України, в Україні виникло декілька волонтерських розвідувальних спільнот. На основі зібраної інформації з відкритих джерел, вони підтверджували не тільки російську присутність в Криму та на сході України, а й називали імена військовослужбовців РФ, які безпосередньо брали участь в захопленні Криму та і воювали на Донбасі.
Так, волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm зібрали та структурували докази участі військовослужбовців з 32 військових частин ЗС РФ в операції по захопленню та окупації Криму. На сьогоднішній день, це найбільша база даних щодо Криму, що грунтується на OSINT-дослідженнях. Перелік виявлених підрозділів та частин розміщений списком з посиланнями на матеріали досліджень InformNapalm. Військові з 22 частин з цього переліку, крім захоплення Криму, також брали участь у бойових діях проти України на Донбасі. Це підкреслює, що гібридна російська військова агресія на Сході України є продовженням війни, яку РФ розпочала з початком анексії Криму.
Вчора, 10 березня, міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm опублікувала матеріали, які свідчать, що впродовж 6 років неодноразово траплялися випадки, коли інформацію про участь в агресії проти України в мережу несвідомо викладали родичі російських військових, зокрема матері та дружини. Так, опубліковані дані про російських військовослужбовців з ракетного крейсера “Москва”, які вдалося зібрати завдяки посту сестри одного з них.
Найвідомішими волонтерськими OSINT-проектами, окрім вищезазначеного InformNapalm, є: Organized crime and corruption reporting project (OCCRP), Bellingcat, [email protected] Також академія ВВС та її викладач Пол Майєрс вже понад 10 років навчають журналістів як докопуватися до суті справи, як шукати інформацію на людей та на державні органи та компанії по всьому світі.
Спільнота журналістів Organized crime and corruption reporting project (OCCRP) була створена, щоб викривати та розслідувати резонансні справи, які мають величезне суспільне значення .
Проект журналіста Еліота Хігінса Bellingcat використовує відкриті джерела Google Maps для відкриття присутності російської військової техніки на сході України, а також створення об’єктивної картини про конфлікти в усьому світі. Проект підтримує велика чисельність волонтерів.
Ще один OSINT-проект, який виник у 2014 році та у світлі подій на Сході України – [email protected] Його матеріалами користуються численні європейські медіа.
YanukovychLeaks – український проект, що був створений Українським центром протидії корупції та став дуже популярним в часи Майдану. На веб-сайті були акумульовані матеріали про злочинні схеми Януковича та його сім’ї.
Також варто відзначити проекти Дениса Бігуса – одного з найкращих в Україні журналістів-розслідувачів та його колег з канцелярської сотні, які створили не тільки веб-сайт з базою даних про елітну нерухомість, яка належить українським високопосадовцям, а й проект «Наші гроші з Денисом Бігусом». Найскандальнішим видалося розслідування Бігуса про діяльність екс-заступника голови СЗР генерала Сімочка.
Варто відзначити спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший» – програму журналістських розслідувань «Схеми: корупція в деталях», завданням якого є викриття фактів корупції у вищих ешелонах влади. Саме журналісти Схем з’ясували за допомогою даних з відкритих джерел про можливу зустріч Президента Зеленського з М.Патрушевим – Секретарем РадБезу РФ (встановлено факт одночасного перебування вищезазначених осіб в Маскаті – столиці Оману, та і дивним видається, що Президент Зеленський прилетів до Києва з 19-ти годинною затримкою).
Застосування розвідки OSINT дає змогу отримати відповідь на багато питань, що виникають у військово-політичного керівництва країни, а також зосередити зусилля інших розвідувальних органів на виконанні більш складних і вузько направлених завдань, не розпорошуючи сили агентурної та інших розвідок на добування того, що можна отримати з відкритих джерел.
Відмінності між простим пошуком в мережі і OSINT’ом криється в глибині підходу: не можна вивчити раціон харчування глибоководних риб, спостерігаючи за планктоном на поверхні океану.
Різниця між новачком, який шукає в мережі Інтернет інформацію і OSINT-професіоналом колосальна: там, де новачок побачить фото, репости, групи і сторінки на які підписана людина / групи в соціальних мережах, – професіонал побачить активність, дати публікацій, фон на фотографіях, можливі причини підписки на певні групи, виділить кола спілкування.
За допомогою OSINT можна виконувати 90% завдань поставлених перед приватними детективами. Юридичні особи, сайти оголошень, форуми за інтересами, державні ресурси для перевірки заборгованостей і звичайно ж соцмережі – з усього інформаційного шуму виділяти головне, це те ж саме, що просівати пісок через сито в пошуках золота, а інформація, часом, набагато цінніша.
А поки попередні випуски читайте тут – #Likbez_InfoWAR